حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

متن پیام حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای دامت برکاته به شرح زیر است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم جلیل مرحوم آیةالله آقای حاج شیخ مسلم ملکوتی رضوان‌الله علیه را که از علمای مبرّز حوزه‌های علمیه بوده و مفتخر به سوابق طولانی مجاهدات و خدمات به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی میباشند، به خاندان مکرم و معزّز و شاگردان و ارادتمندان ایشان و به عموم مردم عزیز آذربایجان و نیز به مراجع عظام و علمای اعلام حوزه‌ی علمیه‌ی قم تسلیت عرض میکنم.

حضور همیشگی این عالم مجاهد در فعالیتهای سیاسی جامعه‌ی مدرسین قم در دوران اختناق و سپس خدمات ایشان در سنگر امامت جمعه‌ی تبریز قهرمان و همراهی و همگامی با رزمندگان دفاع مقدس، سوابق ثبت شده‌ئی است که از حافظه‌ی تاریخ انقلاب و از دیوان کرام‌الکاتبین محو نخواهد شد

 انشاءالله.

از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علو درجات ایشان را مسألت میکنم.

سیدعلی خامنه‌ای

 ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

حضرت آیت الله مکارم شیرازی،  درآغاز درس خارج فقه خود، در مسجد اعظم قم، در سخنان کوتاهی با اشاره به درگذشت مرحوم آیت الله ملکوتی،  گفتند: ایشان مرد لایق و توانمندی بود و سالها در خدمت امام و انقلاب بودند.

ایشان با بیان این که آیت الله ملوکتی دوست صمیمی ما بود، افزودند: ایشان مرد فاضل، بسیار هوشیار و توانمندی بودند و نظام اسلامی از توانمندی ایشان بهره های فراوان برد.

این مرجع تقلید در پایان با توصیه به  طلاب و فضلا به شرکت در مراسم تشیع پیکر این عالم فقید، علو درجات را از درگاه خداوند برای ایشان مسئلت کردند.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با تسلیت درگذشت این عالم فقید، گفت: ایشان از شخصیت‌های بارز حوزه و از اعضای برجسته جامعه مدرسین بودند.

مدیر حوزه‌های علمیه، آیت الله ملکوتی را استاد مسلم فقه، اصول و فلسفه معرفی کرد و ابراز داشت: ایشان مدارج علمی خود را در حوزه نجف و سپس قم سپری کرد و نماینده امام راحل (ره) در آذربایجان شرقی بود.

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه با بیان این که آیت‌الله ملکوتی پیش از پیروزی انقلاب، در صف اول مبارزه علیه دستگاه طاغوت بود، افزود: این عالم بزرگوار حقیقتاً‌ به وظیفه دینی و انقلابی خود عمل کرد.

مجتهدی به تمام معنا

آیت‌الله سید احمد خاتمی نیز با اشاره به این که این عالم فقید در عرصه علم و عمل ممتاز و دارای درخشش خاصی بود، گفت: آیت الله ملکوتی در ابعاد علمی، مجتهدی به تمام معنا بود و شاگردان بسیاری تربیت کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که آیت‌الله ملکوتی از شاگردان برجسته امام راحل (ره) و علامه طباطبایی بود، افزود: ایشان میوه شیرین دو حوزه علمیه قم و نجف است و در طول حیات خود از اساتید بسیار برجسته‌ای درس گرفت.

امام جمعه موقت تهران، آیت‌الله ملکوتی را از چهره های برجسته حوزه عنوان کرد و ادامه داد: در دورانی که هیچ کس جرأت نمی‌کرد بیانیه‌ای را علیه شاه امضا کند، ایشان به عنوان اولین نفر، بیانیه خلع ید محمدرضا پهلوی را امضا کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که آیت‌الله ملکوتی نقشی فعال و تاثیرگذار در جامعه مدرسین داشت، خاطرنشان کرد: ایشان پس از شهادت مرحوم آیت الله مدنی در اقدامی ایثارگرانه، امامت جمعه تبریز را پذیرفتند.

ولایتمداری

عضو جامعه مدرسین با بیان این که آیت‌الله ملکوتی، به تمام معنا ولایت‌مدار بود، تصریح کرد: ایشان ولایت فقیه را از عمق جان باور داشت.

آیت‌الله خاتمی همچنین با تقدیر از حضور گسترده اقشار مختلف مردم در مراسم تشییع این عالم بزرگوار، گفت: این تکریم و تجلیل، حق آیت‌الله ملکوتی بود و امیدوارم ایشان با اولیای خدا محشور شود.

یار امام(ره) و رهبری

حجت الاسلام و المسلمین صالحی منش، استاندار قم نیز با تسلیت رحلت این عالم جلیل القدر، گفت: ایشان از اعضای برجسته جامعه مدرسین و  از شاخص‌ترین اساتید حوزه علمیه قم بود.

وی با اشاره به شخصیت تاثیرگذار آیت‌الله ملکوتی، تصریح کرد:‌ ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش اساسی داشت و وظیفه خود را به بهترین نحو ادا کرد.

استاندار قم، آیت‌الله ملکوتی را از همراهان امام راحل (ره) برشمرد و گفت: ایشان پس از رحلت حضرت امام(ره)، همواره یار و یاور مقام معظم رهبری بود.

نقش تاثیرگذار در دوران دفاع مقدس

حجت الاسلام و المسلمین صالحی منش با اشاره به نقش تاثیرگذار آیت‌الله ملکوتی در دوران دفاع مقدس، ابراز داشت: این عالم وارسته در دوران دفاع مقدس، حامی و یاور رزمندگان اسلام بود.

از بزرگان حوزه‌ بود

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالهی نیز با تجلیل از شخصیت این عالم بزرگوار، ابراز داشت: ایشان از بزرگان حوزه‌ بود و سالیان متمادی به تحقیقات علمی و فقهی، تدریس و تربیت شاگردان همت گماشت.

وی با بیان این‌که آیت‌الله ملکوتی، نقش موثری در امضای بیانیه ها علیه رژیم طاغوت داشت، تصریح کرد: ایشان مواضع روشنی در مسایل انقلاب داشت و همواره از یاران نزدیک امام‌(ره) بود.

 عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که پس از شهادت آیت الله مدنی، ایشان با حکم امام خمینی‌(ره)، امام جمعه تبریز شد، افزود: آیت الله ملکوتی پس از سال ها خدمت در خطه آذربایجان،  به درخواست علمای قم به این شهر رجعت کرد و به تدریس فقه و اصول پرداخت.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالهی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به مناسبت ارتحال  آیت الله ملکوتی، ابراز داشت: ایشان علاوه بر تسلط به مسایل فقهی، به مسایل اجتماعی، سیاسی و انقلابی خود نیز عمل کرد.

خدمت به مکتب اهل بیت(ع)

حجت‌الاسلام و المسلمین اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم با بیان این‌که آیت الله ملکوتی از عالمان بزرگ  به شمار می‌رفت، گفت: این عالم وارسته تمام عمر خود را در خدمت به مکتب اهل‌بیت‌(ع) سپری کرد.

وی با اشاره به این که آیت‌الله ملکوتی از شاگردان برجسته امام‌(ره) بود، تصریح کرد: ایشان حدود ۱۳ سال از محضر امام‌(ره) بهره ها برد و در حوزه علمیه نجف نیزاز محضر آیت‌الله حکیم(ره) و آیت‌الله خویی(ره) و ... کسب علم کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) با تاکید بر این که آیت‌الله ملکوتی، مجاهدت‌های بسیاری در دوران انقلاب داشت، خاطرنشان کرد: موضع‌گیری‌هایی انقلابی ایشان فراموش نشدنی است.

پشتیبانی از نظام اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین اختری با بیان این‌که این عالم وارسته پس از پیروزی انقلاب، دوشا دوش بزرگان و مجاهدان در خدمت امام‌(ره) و نظام بود، افزود: ایشان همواره از پشتیبانان انقلاب و یاوران مقام معظم رهبری به شمار می‌رفت.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار آیت‌الله ملکوتی در دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: رزمندگان و ایثارگران انس خاصی با این عالم ربانی داشتند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) در پایان تاکید کرد: آیت الله ملکوتی همواره در سنگر مبارزه و جهاد علمی، با دشمنان اسلام مقابله کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی، آیت‌الله ملکوتی را از یاران و همراهان نزدیک امام خمینی(ره) دانسته و خاطرنشان کردند: ایشان در عرصه‌های مختلف، به نظام اسلامی خدمت کردند.

این مرجع تقلید همچنین با اشاره به حضور آیت‌الله ملکوتی در سمت امام جمعه تبریز، افزودند: ایشان نقش تاثیرگذار وخدمات بسیاری را به مردم آن دیار داشت.

معظم له با اشاره به درخواست علمای حوزه علمیه قم برای هجرت آیت‌الله ملکوتی از تبریز به قم، ابراز داشتند: این عالم فقید همواره در حوزه‌های علمیه، به خدمت در عرصه دین و فقاهت اهتمام داشتند و امیدوارم خداوند ایشان را غریق رحمت بفرماید.

 

افزودن دیدگاه جدید