حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

حجت الاسلام و المسلمین استاد محسن قرائتی
دلیل قرآنی فرزند دار شدن+فیلم

~~یکی از عناصری که می‌تواند زندگی را بسیار شیرین و یا بسیار تلخ کند نوع شخصیت و عملکرد فرزندان است، فرزند خوب می‌تواند نور چشم انسان باشد به طوری که خداوند در قرآن کریم به ما می‌آموزد تا دست دعا به درگاه عطابخشش بلند کنیم و بخواهیم که «رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ؛ پروردگارا به ما از همسران و فرزندانمان آن ده که مایه روشنى چشمان [ما] باشد». کسانی که خواهان فرزند صالح هستند باید در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی خود مراقبت‌هایی داشته باشند تا به هدف خود برسند؛ یعنی فرزند از هر نوعش نتیجه عملکرد پدر و مادر است. به استناد آیه شریفه ۲۴ سوره مبارکه «انفال» که می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُم لِمَا یُحْیِیکُمْ...؛ اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزى فرا خواندند که به شما حیات می‌بخشد آنان را اجابت کنید...»؛ آموزه‌های قرآن کریم حیات بخش است. حجت‌الاسلام قرائتی که در درس‌هایی از قرآن این هفته با استناد به نحوه تولد حضرت صدیقه طاهره(س) و آیات ۱۹ تا ۲۲ سوره مبارکه «الرحمن» فرزندان صالح را «اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ» دانسته و کسب رزق حلال و نحوه تعامل والدین با یکدیگر را به عنوان دو عامل اساسی در این زمینه مطرح می‌کند؛ توجه کنید؛ - توسط استاد قرائتی بیان شددلیل قرآنی افزایش جمعیت/ تفکر غلط زوج‌های جوان درباره فرزند،حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به تصور غلط زوج‌های جوان درباره فرزند دار شدن، می‌گوید: اصرارهای زیادی به من شد که در تلویزیون بگویم اولاد کمتر بهتر است؛ اما قرآن کمکم کرد و نگفتم. فکر غلط خوش بودن از فرزند نداشتن است ، فرزند و بچه باعث تحکیم خانواده است و مدیریت خانواده را تامین می کند، برنامه ریزی و کنترل نیز تقویت می شود ، تمام کمالات در بچه دار شدن است و کسانی که می گویند می خواهیم خوش باشیم که بچه دار نمی شویم بسیار فکر غلطی دارند و اشتباه می کنند قران می فرماید کنتم قلیلا فکثرکم.....

 

افزودن دیدگاه جدید