حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

حضرت حجت الاسلام و المسلمین استاد پناهیان

 سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین پناهیان
در جمع والدین طلاب مدرسه علمیه دارالحکمه
استاد در ابتدای صحبت درباره این دیدار اظهار خرسندی نموده و این نوع دیدار ها را در طول سال تحصیلی لازم دانسته و در ادامه فرمودند:
اینگونه جلسات انس با خانواده های گرامی طلاب بسیار مفید و لازم است و باید ادامه پیدا کند، نزدیک شدن دیدگاهها میتواند به موفقیت طلاب محترم کمک کند.
درست است که فرزندان شما بزرگ شده اند ولی تا پایان عمر ولایت پدر و مادر را بر سر خود دارند و بنا بر احترامی که باید برای والدین خود قائل باشند ما هم در این احترام، طلاب محترم را همراهی میکنیم.
موسس مدرسۀ علمیه دارالحکمه شهید اشرفی اصفهانی در ادامه به انگیزۀ خود برای تاسیس مدرسۀ علمیه و فعالیت حوزه ای پرداختند و ضمن تشریح فعالیت های فرهنگی و تربیتی خود در نهادهای مختلف و تبلیغ و تدریس در دانشگاهها، خدمت به طلبه ها را مطلوب تر از دیگر فعالیتهای خود دانستند و گفتند: برای بنده صحبت کردن در جمع طلاب ۳۰ نفره طلاب در مدرسه خوشایند تر از صحبت در جمعهای هزار نفره در محافل عمومی است، که البته آنهم توفیقی است که شکرش لازم است. شغل طلبگی و تربیت طلبه با هر شغل دیگری  قابل مقایسه نیست. باید به شما والدین عزیز به خاطر این که فرزندانتان را به کسوت طلبگی وارد شده اند تبریک گفت.
ایشان در ادامه سابقۀ خود در تاسیس یک مدرسۀ علمیه در تهران در ایام دفاع مقدس و تاسیس دبیرستان معارف اسلامی در قم، پس از دفاع مقدس اشاره کردند و گفتند: من تنها به دلیل ضرورتهای تبلیغی و تکالیفی که میشد از این کار فاصله گرفته بودم و الا از اول اعتقاد راسخ به انجام چنین فعالیتهایی داشتم و امیدوارم خداوند متعال ما را در این راه موفق فرماید.
سپس به برخی سیاستها و برنامه های مدرسه اشاره کردند و گفتند: اولویت ما برای جذب طلبه در مدرسه پذیرش از میان جوانان تهرانی است و معتقدیم تهران جوانان با استعداد و علاقه مند برای ورود به حوزه زیاد دارد. برخی از دانشجویان نیز پس از ورود به دانشگاه به شدت علاقه مند به تحصیل در حوزه میشوند که ماموریت مدرسۀ ما جذب چنین جوانانی است که یا تحصیل خود در دانشگاه را به پایان رسانده اند و یا تحصیل خود را برای عقب نماندن از دروس حوزه ناتمام  رها میکنند و میخواهند تصیلات حوزوی داشته باشند.
از نظر روشهای تربیتی ما می خواهیم مدرسه ای با نظم بسیار بالا داشته باشیم ولی نظمی که خود طلاب آن را ایجاد نمایند نه با نظارت مداوم از سوی مسئولین مدرسه ایجاد شده باشد. ما باید طلاب را دارای اراده ای قوی و مستقل بار بیاوریم.
نکتۀ دیگر اینکه نمیخواهیم طلاب مدرسه همه یکدست دارای استعدادهای برتر باشند بهترین محیط برای تربیت یک محیط طبیعی است که در آن انواع سلایق و استعدادها وجود داشته باشند.
در زمینۀ تحصیل برایمان مهم این است که طلاب در درس خواندن زحمت و تلاش زیادی بکشند. حالا این زحمات و مجاهدتها چقدر نتیجه بدهد موضوع فرعی است. اگر هم کسی صرفا به استعداد و حافظۀ برتر خود اتکا کند و زحمت نکشد مطلوب نیست و از او انتظار بیشتری خواهیم داشت. چون این مجاهدت علمی است که ارزش درد و باقی میماند.
در مدرسه انس طلاب با قرآن و روایات بسیار اهمیت دارد و معتقدیم باید طلاب در طول تحصیل مقدمات یک دور تفسیر را مطالعه کنند.
ما اعتقاد داریم که طلاب باید آنقدر خوب درس بخوانند تا در کمترین زمان ممکن مجتهد شوند و قدرت استانباط پیدا کنند. تا کسی مجتهد نشود مبلغ خوبی هم نخواهد شد. مبلغ باید برای تهیۀ مطلب کار اجتهادی کند و اهل تشخیص سخن صحیح از سخن ناصحیح باشد. تبلیغ تنها با ذوق و سخنوری ممکن نیست.
ایشان در قسمت آخر صحبت خود به نیاز مدرسه به مساعدتهای اولیاء محترم در زمینه های مختلف اشاره کردند و گفتند: بویژه برای برای برخی از فعالیتهای مدرسه مانند اردوها نیازمند مساعدتهای شما میباشیم.شما میتوانید نذورات خود را برای مخارج مدرسه و طلاب محترم قرار دهید خواهید دید پاسخ خوبی دریافت میکنید.
به فرزندان خود نیز کمک کنید تا بهتر بتوانند درس بخوانند و درگیر مسائل معیشتی نشوند بویژه در امر ازدواج آنها را یاری بفرمایید. معتقدیم ازدواج خوب باعث آرامش و سکون می شود و موفقیت بیشتری را در تحصیل به دنبال دارد  بعد از ازدواج نیز در اطراف حوزه منزل مناسبی برای ایشان تهیه کنید تا وقتها در رفت و آمد هدر نرود.

 

حضرت حجت الاسلام و المسلمین استاد حاج علیرضا پناهیان در جمع والدین طلاب مدرسه علمیه دارالحمکه شهید آیت الله اشرفی اصفهانی که روز گذشته در سالن آمفی تئاتر برگذار شد ضمن سخنان مهمی که به ذودی منتشر می شود ابراز داشتند:

ما اعتقاد داریم که طلاب باید آنقدر خوب درس بخوانند تا مجتهد شوند و به تولید علم برسند و تا کسی مجتهد نشود مبلغ خوبی نمی تواند شود. مبلغ باید حتما با اجتهاد تولید علم کند و سخن او هم بر اساس اجتهاد و تولید علم باشد. 

 

دیدگاه‌ها

	

صفحه‌ها

افزودن دیدگاه جدید