حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

حضرت آیت الله استادی:
ویزگی های منبر تاثیر گذار

آیت‌الله استادی، پیش از ظهر امروز در گردهمایی معاونین تبلیغ استان‌ها، در مجتمع فرهنگی یاوران حضرت مهدی(عج) جمکران، با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام کاظم(ع)، اسلام را دین منطق و عقلانیت دانسته و گفت: اسلام با پول و یا با زور پیش نرفته است، بلکه با منطق و استدلال گسترش یافته است.

*ماموریت اصلی حوزه

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در ادامه با اشاره به جایگاه حوزه و روحانیت، گفت: ماموریت اصلی حوزه و روحانیت تبلیغ دین و معارف اهل بیت(ع) است و مبلغان باید در این راه سختی ها را تحمل کنند. 

وی، بر ضرورت اهتمام ویژه روحانیون به امر تبلیغ تاکید کرد و ابراز داشت: روحانی نباید بلافاصله بعد از نماز مسجد را ترک کند بلکه باید با مردم  صحبت ‌کند تا بتواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.

آیت الله استادی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی تبلیغی، خاطرنشان کرد: در کنار برنامه‌های تبلیغی، آسیب‌های نیز وجود دارد، که باید بصورت جدی‌ موردتوجه قرار گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه با انتقاد از منبرهای مداح محور، بیان داشت: در برخی محافل و مجالس حرف‌هایی زده می‌شود که استناد تاریخی ندارد، به طور مثال در مورد ائمه(ع) چیزهای گفته می‌شود که اصلاً درست نیست و شأن اهل‌بیت(ع) پایین آورده می‌شود. همچنین بعضاً برخی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون نیز به افرادی اختصاص می‌یابد که حرف های را می زنند، حتی اگر صحیح هم باشد، نباید گفته شود.

*ویژگی منبر تاثیرگذار

آیت الله استادی با اشاره به منبر مفید و اثرگذار، تصریح کرد: مبلغین نباید دنبال جمع‌کردن مشتری باشند، بلکه باید مردم را با مسائل فقهی، اعتقادی و اخلاق آشنا کنند.

امام‌ جمعه قم با اشاره به تأثیرگذاری مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی، بیان داشت: بسیاری از بزرگان اخلاق، برای تربیت مردم نیاز به جمعیت زیاد نداشته و ندارند؛ بلکه برای تعداد کم جمعیت هم مسائل اعتقادی و اخلاقی را بیان می‌کردند.

آیت‌الله استادی با بیان این که نقشه راهی که ائمه(ع) پیش روی ما قرار داده اند مبتنی بر اخلاق، اعتقادات و احکام است، یادآور شد: اگر به این نقشه راه عمل کنیم، جامعه رو به سعادت حرکت خواهد کرد.

آیت الله استادی با اشاره به این که نبود اخلاق، منشاء بسیاری از مشکلات جامعه است، گفت: جامعه اخلاق محور در مسیرتکامل و سعادت قرار خواهد گرفت.

وی با توصیه مبلغین به مطالعه علمی، تاکید کرد: مبلغین باید با اطلاعات علمی کامل، شبهات مردم را برطرف و آن‌ها را نسبت به دین تشویق کنند و با توجه به نیازهای روز مردم سخن بگویند.

*مبلغان نوآور معرفی شوند

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با تاکید بر لزوم معرفی مبلغان برتر و نوآور، ابراز داشت: باید مبلغین نوآور و طرح‌های تبلیغی موفقی که توسط برخی مبلغین در شهرهای مختلف اجراء و با استقبال روبرو می‌شود را معرفی کرد.

وی با توصیه مبلغین به اخلاص در تبلیغ، تصریح کرد: مبلغین نباید برای پول و مادیات به تبلیغ بروند، چون منبری که به پول وابسته باشد، تأثیر گذارنخواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه خطاب به مبلغین گفت: خداوند نعمت تبلیغ را در اختیار شما گذاشته که باید قدر آن را بدانید و این کار را با اخلاص و برای خدا انجام دهید و با انحرافات مقابله کنید.

افزودن دیدگاه جدید