حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان حفظه الله

درس تقوا و اخلاق در جامعه کمرنگ شده است، ماهواره نمونه‌ای از شبیخون فرهنگی است و  باید با دعوت از دیگران نهضتی علیه مقوله‌ای که دشمنان پشت آن ایستاده‌اند به راه انداخت. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا درمشهد، دومین همایش نهضت روشنگری با رویکرد آسیب‌شناسی ماهواره و رسانه‌های بیگانه با همکاری معاونت اجتماعی و فرهنگی سپاه امام رضا به مدت دو روز در مشهد برگزار شد.

این همایش در قالب ده موضوع با حضور سخنرانان برجسته کشوری همچون, حجت الاسلام پناهیان، آیت الله علم الهدی و سردار آزادی و با حضور اساتید دانشگاهی استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی چهارم و پنجم خرداد در مجمتع فرهنگی تربیتی میعاد برگزار شد

دوره نخست این همایش هفته گذشته در قم برگزار شد و دوره‌های سوم و چهارم و پنجم نیز به ترتیب در شیراز، کرمانشاه و تبریز برگزار می‌شود که هر استان میزبان پنج همسایه خود است.

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان شب پنج خرداد در این همایش با انتقاد از این که درس تقوا و اخلاق در جامعه کمرنگ شده است، ماهواره را نمونه‌ای از شبیخون فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: باید با دعوت از دیگران نهضتی علیه مقوله‌ای که دشمنان پشت آن ایستاده‌اند به راه انداخت.

وی بابیان این که در ارتباط با حساس‌ترین موضوعات برخی به دنبال آزادسازی هستند، تصریح کرد: ما ظرفیت این امتحان الهی که همان ماهواره است را داشتیم که این ابتلا پدید آمده است و تنها نتیجه پیشرفت تکنولوژی نیست.

 وی افزود: امکاناتی که در موبایل فراهم شده از دیگر نمونه‌های امتحان الهی است که خداوند با قرار دادن امتحان‌های گوناگون در برابر انسان خواسته است که جامعه در مقابل آسیب امتحان خود را حفظ کند.

توجه به مسئله ماهواره از زوایه امتحان

وی با بیان این که در اولین برخورد با موضوع ماهواره مقوله امتحان الهی مطرح می‌شود که باید آن را با مردم و عوام در میان گذاشت، تصریح کرد: امتحان در قرآن کریم در برخی از موارد به عنوان هدف خلقت عنوان شده است و دعا، عمل و نیت خیر از عوامل مؤثر بر مقدرات حیات بشر بوده اما در بین این عوامل مهم‌ترین عامل امتحان الهی است.

وی افزود: هم مردم و هم خواص باید از زاویه امتحان به مسئله ماهواره توجه کنند چرا که اگر ما استعداد مواجهه با ماهواره را نداشتیم، خداوند آن را در دسترس ما قرار نمی‌داد و از طرفی در برخی از موارد برخی افراد می‌خواهند جامعه را به شکلی اداره کنیم که زمینه امتحان خداوند از بین برود.

وی با بیان این که نمی‌خواهم بگویم که ماهواره را باید رها کرد تا مردم خودشان انتخاب کنند چرا که این حرف یک حرف عامیانه است، اظهار داشت: یکی از وجوه حفظ شدن در برابر آسیب ماهواره پذیرش ممنوعیت استفاده از آن براساس قوانین و مقررات است.

وی درادامه با اشاره به ادعاهای واهی غرب در دفاع از حقوق بشر گفت: حفاظت از حقوق کودکان می‌توان مسئله نفی استفاده از ماهواره را مطرح کند چرا که کودکان در برابر آن آسیب پذیر هستند.

وی تاکید کرد: صهیونیست‌ها روی حقوق کودکان سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کرده‌اند و هر بار آن را به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود مطرح می‌کنند و به دنبال آن هستند که رابطه والدین و فرزندان را تخریب کنند.

ماهواره مانند چاقو نیست

حجت الاسلام عبداللهی، کارشنای مسائل رسانه نیز گفت: ماهواره مانند چاقو نیست که هم استفاده صحیح وهم غیر صحیح داشته باشد آن مانند شراب است که ضررهای آن بیشتر ازمنافع آن است و خداوند به این دلیل آن را حرام کرده است.

وی افزود: در مجموع  دو هزار و ۲۰۰ شبکه ماهواره ای داریم که حدود ۱۲۰ شبکه آن فارسی زبان است و۵۰ شبکه به طور مستقیم در دسته بندی سبک زدگی قرار می گیرند که با فرهنگ ما سازگار نیستند و می خواهند ما را به  سمت فرهنگ غرب سوق دهند.

وی ادامه داد: اهمیت جنگ نرم و عملیات روانی را می توان با توجه به سوره ناس که خداوند در آن به سه ساحت ربوبیت، محوریت و حکم رانی خودش و الهه ومحبوب قلب ها بودنش قسم یاد می کند را مشاهده کرد و اگر ما به این موارد دقت کنیم دشمن نمی تواند در ما نفوذ نماید زیرا او انسان را خلق کرده و او را تربیت میکند و خطوط قرمزرا تعیین می کند و حکمران اصلی اوست و فقط او محبوب قلب هاست و هیچ چیز دیگر جز او در قلب ها وجود ندارد.

وی افزود: معمولا سریال های پخش شده از این شبکه ها مربوط به کشورهای کلمبیا، ترکیه و آسیای جنوب شرقی است که در تلویزیون های خودشان پخش نمی شود و ساخت شبکه های خصوصی آنهاست و اکثر سریال ها با موضوع روابط جنسی و دوستی با جنس مخالف در قبل و بعد از ازدواج است که این مطالب را به مخاطب القا می کند وسبب ازبین رفتن قبح طلاق می شود که برای این بدترین حلال، بعضی ها جشن هم می گیرند.

وی بیان کرد: اصالت لذت و این که من حق دارم هر کاری برای خوشحالی ام انجام دهم در این سریالها به شدت دیده می شود و قبح ارتباط در ذهن مخاطب شکسته می شود و دیگر خیانت در زندگی مشترک یک امر عادی است و دیگر معنای اصلی خود را ندارد.

وی افزود: همچنین از طرفی شبکه های مکملی وجود دارد که این امر را توجیه می کنند و با قبح شکنی سبب پایین آوردن حیا که از مهمترین آیتم های زندگیست می شوند زیرا وقتی حیا در جامعه کم شود بسیاری از چیزهایی که قبلا توسط خانواده ها رعایت می شد دیگر اهمیت ندارد و مورد توجه قرار نمی گیرد.

کارشناس و پژوهشگر مسائل رسانه گفت: این هجوم دشمن و هزینه های فراوانی که در این زمینه انجام می شود نشان دهنده موفقیت جمهوری اسلامی در ارائه الگوی رفتاری مقتدر و صاحب سبک در دنیا است که اگر این فشار ها و تحریم ها نبود صدور انقلاب اسلامی با سرعت بیشتری صورت می گرفت.

وی افزود:  حال که دشمن در جنگ سخت ناامید شده است با جنگ نرم و استحاله درونی می خواهد از قدرت موتور انقلاب بکاهد و با حیا زدایی، ایمان و باورهای دینی مردم را کاهش دهد تا درنتیجه حمایت مردم از نظام دین سالار کم شود ولی تا این لحظه به هدف خود نرسیده است.

وی تصریح کرد: دشمن می خواهد به ساحت خانواده حمله کند زیرا خانواده محور انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر است وقتی خانواده متزلزل شد این انتقال به درستی صورت نمی گیرد و زمانی که خانواده نتواند این امر را انجام دهد رسانه تربیت نسل بعد را برعهده می گیرد و گسست نسل ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: طبق آمارهای ارائه شده توسط غربی ها در کشورهای اروپایی حدود یک سوم فرزندان متولد شده خارج از چارچوب ازدواج به دنیا می آیند، با دیدن وضعیت امروز غرب می توان ترمز این حرکت به سمت غرب را گرفت.

وی اظهار داشت: با راهکارهای آموزش مهارت های زندگی، آموزش سواد رسانه ای، هویت یابی، تعریف صحیح سبک زندگی اسلامی ایرانی با پیوست رسانه ای، تعمیق باورهای دینی با آموزش اصول دین، آگاه سازی خانواده و بیان اثرات مخرب شبکه های ماهواره ای، احیای خورده فرهنگ ها مانند شب نشینی ها، احیای زیارت قبور درعصر پنج شنبه ها که سبب زنده شدن یاد مرگ می شود، احیای جلسات و روضه های هفتگی خانوادگی و رزق حلال می توان با این هجمه دشمن مقابله کرد./

افزودن دیدگاه جدید