حدیث مبلِّغ

توکل بر خدا رمز پیروزی
امام محمد باقر (علیه‌السلام)

 قال علیه السلام لجابر الجُعفی، یا جابرَ: «مَن هذَا الَّذی سَأَلَ اللَه تَبارَکَ وَ تَعالی فَلَم یُعطِهِ أَو تَوَکَّلَ عَلَیهِ فَلَم یَکفِهِ أَو وَثِقَ بِهِ فَلَم یُنجِهِ»

 ای جابر! چه کسی از خداوند تبارک و تعالی درخواستی کرده و خداوند درخواست و خواهش او را نپذیرفته و به او عطا نکرده است؟ یا اینکه چه کسی به خداوند توکّل و تکیه کرده و خداوند او را کفایت ننموده است؟ یا اینکه چه کسی است که به خداوند اعتماد و اطمینان کرده و خداوند را نجات و رهایی نداده باشد؟

بحارالانوار

آخرین نظرات

  • با سلام خدمت تمامی زحمت کشان و اساتید مدرسه علمیه از سایت و مطالب ان بسیار استفاده می کنیم.

سایتهای مرتبط

آشنایی با مرکز

~~بسمه تعالی
مدیریت حوزه علمیه استان تهران
مر کز آموزش های تخصصی تبلیغ دارالحکمه
مقام معظم رهبری حضرت آیت اله العظمی امام خامنه ای(دامت برکاته):
اين فن را نبايد كوچك گرفت. منبر رفتن و سخن گفتن در امر دين، جزو شريفترين كارهاست، و بايد و شايد كه شريفترين انسانها و عالمترين و آگاهترين آنها به مسايل اسلامى و عاملترين آنها به احكام شرعى، در اين راه قدم بردارند و آن را براى خود افتخارى بدانند.
مبادا در حرف ، منبر و تبلیغ ما حرف سست ، بی منطق و ثابت نشده ای وجود داشته باشد.

امروزه همپای تولید علم دینی و شاید بیش از آن، به تبلیغ رسا و موثر معارف دینی نیاز میباشد. جامعۀ اسلامی ما که از هر سو مورد تهاجم و شبیخون فرهنگی است، با همۀ اشتیاقی که به درک معارف ناب اسلامی دارد، با انواع تحریفها و تعریفهای غیر اصیل از دین مواجه است. بسیاری از مشکلات نظام مقدس ما در گرو ترویج صحیح و موثر اسلام عزیز است؛ و فرهنگ که بنیاد یک جامعه را تشکیل میدهد با تبلیغ دین اصلاح و ارتقاء پیدا میکند.
این در حالی است که نیاز جهان اسلام و جهان بشریت به درک اسلام ناب روز افزون شده است و تبلیغ صحیح و موثر اسلام اولین ضرورت عبور از پیچ تاریخی است که در متن وقایع سهمگین و باعظمت آن هستیم. در این زمان تمام چشمها به حوزه های علمیه دوخته شده تا بتوانند رسالت سنگین خود را در تبلیغ موثر دین که غایت اصلی تحصیل علوم دینی است را به انجام رسانند.
بدیهی است انجام رسالت تبلیغ که کار اصلی پیامبران الهی و علت فداکاریهای اولیاء خدا بوده است، نیازمند برخورداری از توانمندی علمی برای تولید بسته های معرفتی تبلیغی مناسب و مهارت کافی برای انتقال آنها به انواع مخاطبان میباشد. فراوانی و تنوع ابزار رسانه ای و انواع شیوه های تبلیغ بر پیچیدگی کار افزوده است و نیاز به کسب آمادگی برای انجام رسالت تبلیغ را دوچندان نموده است.
شهر تهران که در بسیاری از موارد الگوی نگرش و رفتار سائر شهرهای کشور است و نخبگان فراوانی را در خود جای داده است ضرورت کسب تواناییهای علمی و مهارتی را برای مبلغان دینی خود مضاعف کرده، و تربیت کارشناسان امر تبلیغ در انواع رسانه ها بویژه رسانه ملی را بیش از پیش لازم کرده است.
مرکز آموزشهای تخصصی تبلیغ «دارالحکمه» با هدف تربیت نیروهای توانمند در امور مختلف تبلیغی و رسانه ای بویژه رسانه شریف منبر و سخنرانی دینی دوره های آموزشی خود را آغاز نموده است. از آنجایی که امر تبلیغ محدود به توانمندی در فن خطابه نبوده و در رشته های مختلف تبلیغی و حتی کارشناس امر تبلیغ به عنوان مشاور فعالیتهای رسانه ای و هنری یکی از اهداف آموزشی این مرکز میباشد امید است طلاب محترم با استعدادها و گرایشهای مختلف تبلیغی با حضور در این مرکز موجبات رونق دانش تبلیغ دین را فراهم آورند.
با این باور که فعالیت تبلیغی حساب شده و دقیق، خود موجب شکوفایی استعدادهای فضلاء محترم حوزه در درک عمیق دین میشود و برخورداری از مهارت تبلیغ و مواجهه با انواع مخاطبان، انگیزۀ کسب علم را افزایش میدهد، امیدواریم این آموزشها موجب رونق فضای تحصیل و پژوهش در حوزه ها شود، و الگویی از تلفیق تحصیل موفق علوم حوزه ای و تبلیغ موثر معارف دینی ارائه گردد.
نظام آموزشی این مرکز به گونه نظام واحدی بوده و حلقه اتصال بین سطح ۱ و سطح ۳ حوزه علمیه می باشد و دروس به صورت نظری و عملی عرضه می شود.
تعداد کل واحدهای دوره تخصصی تبلیغ سطح دو ۶۸ واحد خواهد بود که ۱۲ واحد آن دروس مشترک با رشته های دیگر و ۵۴ واحد آن دروس اختصاصی رشته تبلیغ است و ۲ واحد به تحقیق پایانی اختصاص دارد، ضمنا دروس فقه و اصول مقطع سطح ۲ حوزه علمیه(پایه های ۸،۷و۹) جزء برنامه بوده و گذراندن آن طبق سرفصل مدیریت حوزه های علمیه ضروری و لازم است.
توانایی ها و مزایای فارغ التحصیلان:
۱.توانمندی بیان عالمانه و موثر معارف و احکام دین.
۲. برخورداری از آگاهی های تخصصی و کارشناسی در أمور تبلیغی و فرهنگی.
۳. دریافت مدرک مدارج علمی سطح۲(کارشناسی) تبلیغ و معارف اسلامی از مرکز مدیریت حوزه های علمیه.
۴. توانایی ورود به مقطع سطح۳ (کارشناسی ارشد) و سطح۴(دکتری) تبلیغ.
شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان:
۱.برخورداری از استعداد لازم جهت گذراندن دوره و احراز صلاحیت اخلاقی و اجتماعی داوطلب.
۲. قبولی در امتحان ورودی و مصاحبه حضوری و کسب امتیاز لازم از بین داوطلبین.
۳. ارائه گواهی مبنی بر قبولی دروس اصلی و عمومی پایه ششم کتبی و شفاهی(ارائه مدارج علمی یا گواهی سطح ۱ حوزه)
۴. سپردن تعهد مبنی بر شرکت در دروس دوره و دروس فقه و اصول پایه های هفتم تا نهم و اعطا گواهی دال بر قبولی در این دروس به آموزش مرکز در پایان هر سال تحصیلی.
ضمنا برخورداری از تجربه تبلیغی موفق موجب تسهیل در پذیرش خواهد شد.

آشنایی با مرکز